top of page

AMERİKA VİZE TÜRLERİ

 

 

Ziyaretçi Vizesi 

(B) Ziyaretçi:

İş, Turizm, Tibbi Tedavi: Ziyaretçi Vizesi mesleki toplantılara veya konferanslara katılmak dahil iş, ya da tatil yapmak veya aileyi ziyaret etmek veya tıbbi tedavi almak (B2) amacıyla, ya da her iki (B1/B2) amacın birleşimiyle geçici olarak Amerika’ya gelmek isteyen kişilere yönelik göçmen olmayan vize türüdür. 

 

Öğrenim Vizesi 

(F/M) Akademik Eğitim veya Dil Öğrencisi/Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri: 

Genel olarak, onaylanan bir eğitim kursuna katılmak üzere Amerika'ya gelecek olan kişiler için bir Öğrenci Vizesi gereklidir. Öğrencinin devam etmeyi planladığı Amerika'daki okulu kabul sonrasında öğrenci, Öğrenci ve Değişim Programı Bilgi Sistemine (SEVIS) kaydedilecektir. SEVIS I-901 harcının yatırılması ve ilgili imzaların atılması ile ilgili talimatlar okul tarafından SEVIS sistemi üzerinden verilecektir. 

(J) Değişim Programı: 

Değişim Programı (J-1) vizeleri, Amerika’daki değişim programlarına katılımları onaylanan kişilere yönelik göçmen olmayan vizelerdir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız

 

Çalışma Vizesi 

(H, L, O, P, Q, R) Geçici İşçi /Çalışma veya Staj Vizesi: 

Başvuru sahibinin Amerika göçmenlik yasası uyarınca göçmen olmaksızın Amerika’da geçici olarak çalışmak istemesi halinde, yapacağı işin türüne dayalı özel bir vizeye ihtiyaç duyacaktır. Çoğu geçici işçi kategorisi için, başvuru sahibinin vize başvuru yapabilmesi için işvereninin veya temsilcisinin, Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken bir I-129 dilekçesi vermesi gerekmektedir.

 

 

KANADA VİZE TÜRLERİ

 

B Tipi Vize:

Kanada Turistik vizesi olarak da anılan B Tipi Kanada vizesi Kanada Devleti’ne turistik amaçlarla seyahat eden kişilere verilmektedir. B Tipi Kanada vizesi, Kanada Turistik vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkeye yapacağı turistik seyahatin amaçları doğrultusunda iki farklı kategoride (B-1 ve B-2) değerlendirilmektedir. 

 

F Tipi Vize:

Kanada’da eğitim görmek isteyen kişilere ve bu kişilerin eşlerine ve çocuklarına verilen vize F Tipi Kanada vizesi olarak adlandırılmaktadır. 

J Tipi  Vize:

Kanada’ya değişim programları katılımcısı olarak seyahat eden ziyaretçilere verilen Kanada Vizesi tipidir. 

M Tipi Vize:

Bu vize tipi Kanada’ya mesleki kurs ve programlara katılmak üzere seyahat eden kişilere verilen Kanada vizesi türüdür.

 

 

İNGİLTERE VİZE TÜRLERİ

Turist Vizesi:

Birleşik Krallık Devleti topraklarına eğlence, kültürel gezi ve turistik tatil amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken İngiltere genel ziyaretçi vizesi kısa süreli bir vize kategorisidir.

Öğrenci Vizesi:

İngiltere öğrenci vizesi, Birleşik Krallığa dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür. Ziyaretçi öğrenci vizesi ve Tier 4 genel öğrenci vizesi olmak üzere 2 farklı şekilde hazırlanmıştır. 

bottom of page