top of page

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Yurtdışında üniversite okumak, başarılı bir kariyer için çok önemli bir adımdır. Özgeçmişinize büyük katkı sağlayarak iş başvuru sürecinde öne çıkmanızı sağlar. Yurtdışı üniversite eğitimi için en popüler ülkeler Amerika, İngiltere ve Kanada'dır. 

Yurtdışında bulunan üniversitelere başvuru yapabilmeniz için TOEFL veya IELTS gibi dil skorlarınız olmalıdır. Eğer TOEFL veya IELTS sınavına girmek istemezseniz üniversitelerin akademik İngilizce programlarına katılabilirsiniz. Ayrıca bazı dil okullarının üniversite hazırlık programları (pathway) bulunmaktadır. Bu programlara katılmanız durumda yurtdışı üniversite kurumlarının talep ettiği İngilizce sınavlarından muaf olabilirsiniz.

Amerika, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi birçok ülkede anlaşmalı olduğumuz üniversiteler için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Yurtdışında üniversite eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilgi için iletişim formu doldurabilir veya bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

ABK BOSTON Yurtdışı Eğitim Tarafından Verilecek Olan Ücretsiz Hizmetler:

  

 • Başvuru yapılabilecek olan üniversitelerin ve bölümlerin araştırılması

 • Başvuru için gerekli belgelerin listesinin ve son başvuru tarihlerinin öğrenciye gönderilmesi

 • Başvuru belgelerinin (niyet mektubu ve referans mektupları gibi) hazırlanması

 • Başvuru formunun doldurulması

 • Üniversitelerden gelen tekliflerin değerlendirilmesi

 • Vize sürecinde gerekli olan evrak listesinin verilmesi

 • Üniversitelerin konaklama seçeneklerinin paylaşılması

College Campus
Amerika lisans

AMERİKA'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Amerika’da üniversite okumak birçok öğrencinin hayalidir. Amerika, 5500’den fazla üniversitesiyle dünyada en çok üniversitesi olan ikinci ülkedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri Amerika’dadır. 

 

 

Center for World University Rankings (CWUR) 2018-2019 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 10 üniversitenin 8’i Amerika’dadır.

lisans1.jpg

EĞİTİM MASRAFLARI

Amerika’da eğitim ücretleri üniversite ve eyalete göre değişmektedir. Amerika’da bulunan üniversitelerin yıllık ders ücretleri  17,000-50,000 USD arasındadır. 1 yıllık üniversite eğitimi için (ders, konaklama, yemek gibi) en az 30,000 USD bir bütçe ayırmanız gerekir.

FİNANSAL YARDIM VE İŞ OLANAKLARI

Üniversiteler öğrencilerine finansal yardım sağlamaktadır. Örneğin Harvard Üniversitesi, öğrencilerinin %70’ine  finansal destek vermektedir. Finansal destek miktarı, ailenizin kazancı ve kaç kişilik aile olduğunuza göre değişmektedir. Fakat, bazı üniversiteler uluslararası öğrencilere finansal destek sağlamaz. Öğrenciler tüm derslere katılmak kaydıyla kampüs içinde veya dışında part time çalışabilir. İlk yıl sadece kampüs içinde çalışmaya izin verilir. Öğrenciler için minimum saatlik ücret 12 USD ve haftalık çalışma saati maksimum 20 saat olarak sınırlanmıştır.  

Amerika’nın en iyi üniversitelerinin bulunduğu MA eyaletinde bulunan merkezimiz ile size en kaliteli ve doğru hizmeti sunmak için yanınızdayız. Size en uygun üniversite seçimi, başvuru ve kayıt işlemleri için eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. Amerika'da üniversite eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilgi için iletişim formu doldurabilir veya bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

Big Ben
İngiltere

İNGİLTERE’DE ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ:

 

İngiltere’de lisans eğitimi çoğunlukla 3 yıldır. Bazı teknik bölümlerde ise bu süre uzayabilir. İngiltere’de lise eğitim sistemi Türkiye’den farklıdır. Bu sebeple, Türkiye’de lise bitirmiş olan öğrencilerin İngiltere’de üniversite kabul koşulları farklıdır. Türkiye’de liseden mezun olan öğrenciler İngiliz lise sisteminin kabul gördüğü bir lise türünden (IB, A level) mezun olmamış ise direk İngiltere’de üniversiteye başlayamaz. Türkiye’de lise mezunu olup, İngiltere’de üniversite okumak isteyen bir öğrenci, İngiltere’de üniversite eğitimine başvurabilmesi için belirli süre (1 yıl gibi) international foundation (üniversite hazırlık) eğitimi almalıdır. Çoğu üniversite ve özel eğitim kurumları tarafından verilmekte olan foundation programları öğrenciye üniversite eğitim süresi boyunca, üniversitede okumak istediği alan ile ilgili Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda eksiklik duydukları konularda destekleyici dersler verilir. Foundation programına katılabilmek için iyi seviyede İngilizce bilgisine sahip olması gereklidir. Öğrenciler foundation eğitiminde okumak istedikleri bölüme göre hazırlanırlar ve Foundation eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversitelere kabul edilirler. Üniversite başvuruları UCAS aracılığı ile yapılmaktadır.

 

EĞİTİM MASRAFLARI

İngiltere’de eğitim ücretleri üniversiteye göre değişmektedir. İngiltere’de bulunan üniversitelerin yıllık ders ücretleri 10.000–25.000 GBP arasında değişmektedir. Konaklama ve diğer giderler ile birlikte yıllık en az 20.000 GBP bütçe ayırmak gerekmektedir.

 

FİNANSAL YARDIM VE İŞ OLANAKLARI

Üniversiteler öğrencilerine finansal yardım sağlamaktadır. Burs miktarı akademik ortalamanıza ve başvurulan üniversiteye göre değişir. Üniversitelerin web sitelerinde burslar ile ilgili ayrıntılı bilgiler mevcuttur. İngiltere'de yasal olarak sadece uzun dönem öğrenci vizesi sahiplerine haftada 20 saat part-time çalışma izni verilmektedir.

İngiltere’de anlaşmalı olduğumuz üniversiteler için ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Size en uygun üniversite seçimi, başvuru ve kayıt işlemleri için eğitim danışmanlarımızla görüşebilirsiniz. İngiltere’de üniversite eğitimi ile ilgili ayrıntılı bilgi için iletişim formu doldurabilir veya bize e-posta yoluyla ulaşabilirsiniz.

Gerekli Belgeler

 • Lise diploması

 • Transkript

 • ACT veya SAT test sonucu 

 • TOEFL, IELTS gibi İngilizce test sonucu 

Başvuru Tarihleri

Yurtdışında üniversite eğitimi almak için başvuru tarihleri genellikle

program başlangıç tarihten bir yıl öncedir.

Vize

Yurtdışında üniversite eğitimi almak için öğrenci vizesine başvurmak gerekmektedir.

 

bottom of page